Nowi nadzwyczajni szafarze w
Archidiecezji

1 rok temu - Olek

158 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zyskała w niedzielne popołudnie archidiecezja katowicka.

Do posługi zostali ustanowieni przez abp. Wiktora Skworca, który pobłogosławił ich na nowej drodze. – Jako pasterz Kościoła katowickiego już dzisiaj, u progu waszej posługi, składam wam serdeczne Bóg zapłać za włączenie się dzieło budowania Mistycznego Ciała Chrystusa, stając się współpracownikami biskupa i prezbiterów – mówił metropolita.

Zwrócił uwagę, że bycie nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. powinno motywować do nieustannego rozwoju duchowego – samego szafarza, jak i jego rodziny. – Będąc tak blisko Najświętszego Sakramentu, pamiętajcie o podstawowym powołaniu chrześcijanina. To powołanie do świętości. Dlatego dbajcie o własną formację duchową. Pogłębianie teologicznej prawdy o Bogu-Miłości, objawiającej się w Eucharystii i osobistej więzi z Jezusem to konieczne elementy kształtowania ofiarnego ducha szafarza Komunii św. Niech nieraz z trudnej pracy nad sobą, wspieranej łaską sakramentu pokuty, wypływa radość z dobrze spełnianej misji. Wnoście ją w wasze życie rodzinne i parafialne. Niech ta i każda Eucharystia będzie dla was źródłem radości! Laetare! Radujcie się, bracia, bo Bóg jest blisko; nieście tę Bożą radość w świat chorych i potrzebujących doświadczenia miłości, pokoju, radości i bliskości. Dzielcie się ze wszystkimi wiarą w Chrystusowy Kościół – prosił mężczyzn podejmujących się nowej posługi.

Arcybiskup Skworc podziękował także bliskim, którzy okazują wsparcie szafarzom. – Twoja wolna decyzja o byciu szafarzem, może podjęta na prośbę duszpasterzy, była przyjęta i poparta przez twoich bliskich – przez żonę, dzieci, rodziców. Dlatego waszym bliskim, obecnym w tej katedrze czy nieobecnym, składam podziękowanie i w intencji waszych rodzinnych wspólnot, domowych Kościołów, ofiaruję owoce dzisiejszej Eucharystii – mówił.

Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii – historii wskrzeszenia Łazarza – metropolita katowicki przypomniał, że zapowiedzią nowej rzeczywistości, na którą czeka chrześcijanin, jest każdorazowo Eucharystia. – To wy odtąd z woli Kościoła będziecie pomagali rozdzielać „łamany chleb”, Ciało Chrystusa, „który jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwem pozwalającym nam nie umierać, lecz żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie”. Również z woli Kościoła i z jego błogosławieństwem będzie Ciało Chrystusa zanosili chorym, osobom w podeszłym wieku, wszystkim mającym przeszkody w dotarciu na niedzielą Eucharystię. Drodzy! Z mocą podkreślam, że nie jesteście uzurpatorami, swoją misję będziecie pełnili w imieniu Kościoła i dla Kościoła, co więcej – będziecie budować Kościół, który już tworzycie – zaznaczył abp Skworc.

Nowo ustanowieni nadzwyczajni szafarze Komunii św. mają za sobą specjalny kurs przygotowujący. Wręczone zostały im również testimonia, zaświadczające o ich posłudze.

Tekst: ks. Tomasz Wojtal
Zdjęcie: Marta Sudnik-Paluch / Gość Katowicki