Relacja z Dnia Skupienia
na Tysiącleciu Dolnym
25.03.2023

1 rok temu - Olek

Swój wielkopostny dzień skupienia przeżywali dziś Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej Katowicach. Miejscem skupienia w dzisiejszą sobotę był kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym. Takie dni skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej odbywają się, aby pogłębić świadomość i wagę powierzonej nam posługi, aby wzrastać duchowo do poszanowania tego sacrum, które bierzemy do rąk oraz aby nie ulec rutynie i deformacji w posłudze. To też element formacyjny mający udział w przedłużeniu misji nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej na kolejny rok. Dziś w programie dnia skupienia była Droga Krzyżowa, podczas której towarzyszyły nam rozważania kard. Ratzingera z 2005 r. zanim ten został wybrany na papieża, zakończona błogosławieństwem sakramentalnym, potem Eucharystia oraz omówienie spraw bieżących – jak zawsze przy kawie i wyśmienitym śląskim kołoczu.

Liturgii przewodniczył nasz archidiecezjalny opiekun ks. prałat dr Andrzej Suchoń. W swej homilii, którą rozpoczął słowami Hymnu z Gorzkich Żali na III Niedzielę Wielkiego Postu oraz Niedzielę Palmową: „Duszo oziębła, czemu nie gorejesz?”, poruszył trudny temat oziębłości duchowej, jak jej przeciwdziałać oraz jak sobie z nią radzić. Podkreślał także to, jak ważna jest wytrwałość na modlitwie, trwanie w oddawaniu Bogu należnej Mu czci. Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii św. to misja zlecona przez Kościół. Misja, która jest osadzona w historii Kościoła, jego prawie oraz konkretnych dokumentach. To bardzo ważne w budowaniu dalszej świadomości wiernych odnośnie spełniania przez nas tej funkcji.

Parafia Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach to jedno z pięciu miejsc w których organizowane są dni skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy w Archidiecezji Katowickiej. Ten wielkopostny dzień skupienia odbywał się w przeddzień liturgii z obrzędem wyznaczenia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dla Archidiecezja katowicka, którzy ukończyli studium przygotowawcze do tej zaszczytnej posługi. Miejscem Liturgii będzie Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach w V niedzielę Wielkiego Postu, 26 marca o godzinie 14.00, a przewodniczył będzie ks. Abp Wiktor Skworc.

Dziękujemy za okazaną gościnę oraz posługę konfesjonału miejscowym duszpasterzom, a także obsłudze z Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym w Katowicach.

W kolejną sobotę – 1 kwietnia – odbędzie się już ostatnie wielkopostne skupienie, którego gospodarzem będzie Bazylika św. Antoniego w Rybniku. Początek o godzinie 10.00.

 

Zdjęcia z Dnia Skupienia dostępne -> TUTAJ

PS. Na naszej stronie w dziale ARTYKUŁY dostępne rozważania Drogi Krzyżowej, które były wykorzystane podczas Dnia Skupienia.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Kaput