Archidiecezjalny Dom Hospicyjny szuka wolontariuszy akcyjnych
25.11.2023

8 miesięcy temu - Olek

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, przyjaciele, koledzy i bracia w szafarstwie,
zwracam się do Was z gorącą prośbą o zaangażowanie się w pomoc Archidiecezjalnemu Domowi Hospicyjnemu św. Jana Pawła II w Katowicach. Jak zapewne wiecie dzieło to zostało powołane do życia dekretem Księdza abp Damiana już blisko 23 lata temu, działa skutecznie i rozwija się ciągle. Obecnie prowadzimy hospicjum stacjonarne, w którym dysponujemy 18 łóżkami; hospicjum domowe, które opiekuje się na co dzień ponad 35 pacjentami; w naszym Zakładzie Opieki Leczniczej znajdującym się w Krzyżowicach pod stałą opieką 24h/dobę pielęgnujemy i dbamy o 26 osób w podeszłym wieku, w zdecydowanej większości są to osoby leżące.

ADHJPII prowadzi także opiekę długoterminową pielęgniarską, tu na stałe mamy pod opieką ponad 40 pacjentów. Do tego prowadzimy przychodnię opieki paliatywnej oraz wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Ponieważ środki pozyskane w ramach kontraktu z NFZ pokrywają zaledwie część kosztów związanych z tak rozległą działalnością, którą wobec wszystkich pacjentów prowadzimy nieodpłatnie jesteśmy zmuszeni radzić sobie poprzez organizowane zbiórki, kwesty i liczyć na wsparcie darczyńców. Udaje nam się to wszystko dzięki naszym zaangażowanym pracownikom oraz rzeszy wolontariuszy wspierających nasze działania czy to na co dzień czy akcyjnie.

Tu moja prośba – ponieważ jesteśmy na etapie naboru nowych wolontariuszy, pomyślałem o naszej wspólnocie Nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w Archidiecezji. Jestem pewien, że spośród ponad 1600 osób znajdzie się kilku/kilkunastu „sprawiedliwych” dysponujących po pierwsze chęciami, po drugie od czasu do czasu lub jednorazowo, jedną lub kilkoma wolniejszymi godzinami, które mógłby poświęcić naszej archidiecezjalnej placówce, po trzecie posiadających pewne zdolności czy też umiejętności. Kogo na ten moment byśmy potrzebowali? Kogoś kto mógłby wykonać drobne prace remontowe typu odświeżenie/pomalowanie pomieszczeń; dekarza/y który by pomógł nam załatać 2-3 miejsca na dachu; elektryka/ów z uprawnieniami, który by pomógł w inwentaryzacji i sprawdzeniu naszych instalacji, oraz doraźnie podziałał w drobnych przeróbkach czy naprawach; zawodowego albo znającego się na rzeczy montażysty/serwisanta stolarki okiennej i drzwiowej (nic tak nie jest eksploatowane jak drzwi wejściowe do budynków więc sami rozumiecie, że nie wystarczy regulacja 1x w roku, a częściej niestety); przydałby się zdecydowanie fachowiec od instalacji grzewczej i instalacji hydraulicznej; jeżeli mamy wśród nas kogoś kto prowadzi warsztat samochodowy i mógłby nas wspomóc przy serwisie, czy naprawach samochodów, które dziennie przemierzają setki kilometrów dojeżdżając do chorych to było by to mocne wsparcie. Nie mam śmiałości wymieniać innych potrzeb, ale zdajecie sobie sprawę, że tych jest znacznie więcej. Tak naprawdę, każdy kto by odpowiedział TAK i napisał w czym jest dobry i jakie ma możliwości to znajdzie się coś do zrobienia. Panowie zostawiam Was z tą moją prośbą licząc, że tych „sprawiedliwych” wśród nas kilku się znajdzie.

Proszę wszystkich o modlitwę w intencji naszego archidiecezjalnego dzieła, zapewniam o modlitwie stale zanoszonej za naszych wolontariuszy, a każdego kto by zechciał wpisać się w wolontariat/działanie na rzecz ADHJPII i pomóc pro bono proszę o kontakt osobisty, czy to drogą e- mail lub telefonicznie.

 

Pozdrawiam wszystkich
Tomasz Krzywoń

mail: dyrektor@hospicjumcaritas.pl
tel: 797-548-499