Abp Skworc pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych

1 rok temu - Olek

Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/4. Abp Skworc wspomniał postać bp. Stanisława Adamskiego, który przyjął Apostolstwo Chorych do diecezji.

– Bp Adamski sam był wygnańcem. Wojnę przeżył w Warszawie, a nie w Katowicach i dlatego bardzo dobrze rozumiał tych, którzy zostali wygnani ze swojej ziemi. Dlatego przyjął Apostolstwo Chorych z Lwowa – powiedział abp Skworc. – Niech to dzieło rozwija się poprzez miesięcznik, ale również przez duchową wspólnotę chorych – dodał.

– Otrzymaliśmy ten prezent od Pana Boga, dzięki ks. Arcybiskupowi. Chcemy podziękować za to miejsce, za tę przestrzeń, w której pracownicy Apostolstwa Chorych będą mogli koordynować działania w całej Polsce – powiedział ks. Wojciech Bartoszek, redaktor naczelny miesięcznika oraz duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Dodał, że w 1945 diecezja katowicka otwarła drzwi dla Apostolstwa Chorych. – Czujemy się spadkobiercami tych dzieł sprzed ponad 90 lat – stwierdził ks. Bartoszek. Przekazał również metropolicie katowickiemu krzyż Apostolstwa Chorych, który jest znakiem honorowego członkostwa w apostolstwie.

– Nasz miesięcznik rozchodzi się obecnie w ok. 32 tys. egzemplarzy – mówi p. Katarzyna Gudz, główna księgowa Apostolstwa. – Staramy się docierać do jak największej liczby chorych. Pomagają nam w tym szafarze, którzy idąc do chorych często zabierają nasze czasopismo – dodaje.

Redaktor miesięcznika p. Renata Cogiel podkreśla natomiast, że spotyka się z dużą wdzięcznością ze strony osób starszych i chorych za działania podejmowane przez Apostolstwo. – Często do nas dzwonią i dziękują, że pomogliśmy im znaleźć rekolekcje, pielgrzymkę czy dobrego duszpasterza – stwierdza.

Na uroczystości pobłogosławienia nowej siedziby byli obecni księża związani z miesięcznikiem, pracownicy, przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek oraz przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych.

Apostolstwo Chorych swoje korzenie ma w Holandii i sięga 1925 r. Do Polski trafiło za sprawą ks. Michała Rękasa w maju 1930 i już w następny miesiącu ukazał się pierwszy drukowany numer w formie listu do chorych. Po II wojnie światowej Apostolstwo Chorych przeniosło swoją siedzibę do Katowic. Od 8 lat Apostolstwem Chorych kieruje ks. Wojciech Bartoszek.

Tekst: ks. Sebastian Kreczmański
Zdjęcie: D. Sitko


Oryginał -> TUTAJ